Slunečnice

Semínka můžete sníst, použít při pečení nějaké dobroty nebo dát do krmítka ptákům. Ovšem pár si jich nechte na další sezónu. Z okvětních plátků můžete uvařit čaj, vyrobit tinkturu či mazání.
slunečnicové pole.jpg 
Pěstování
Jde o rostlinu nenáročnou na pěstování. Má ráda hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. A samozřejmě potřebuje hodně sluníčka. Její semena se sází v dubnu a květnu přímo na záhon. Asi 20 centimetrů od sebe. Stanoviště je vhodné vybrat v závětří, aby vítr nepoškodil malé rostlinky(někdy je vhodné zajistit jim oporu). Pak stačí zalévat. Rostou, sílí a od července až do října kvetou!
 
Zdobení
Je to vznešená krásná jednoletá rostlina, dorůstající až 2,5 metru. Prostě královna zahrady. Její květy dosahují průměru 20 -30 centimetrů. Jsou to taková malá slunce, otáčející se celý den za velkým sluncem. Vypadají nádherně na polích, zahrádkách nebo i na balkonech.
aranžování květin.jpg 
Léčení
hojivé účinky při léčbě kožních obtíží. Už od pradávna se používala k zevnímu léčení válečných zranění. Květ také snižuje horečku, vylepšuje trávení, činnost jater. Semínka při dávkování cca dvou až čtyř čajových lžiček zlepšuje ostrost zraku. Jsou oblíbenou pochoutkou nás lidí i zvířat. Vyrábí se z nich olej, který má vysoký podíl nenasycených mastných kyselin (kyselinu linolenovou a olejovou). Je vhodným základem k přípravě bylinných olejíčků, mastí a krémů.
 
Domácí využití
Sušení okvětních lístkůje potřeba provádět na nebarevném papíře v tenké vrstvě. Používáme pak k přípravě čaje nebo přidáváme do koupelových solí.
K přípravě slunečnicové tinktury použijeme 1 díl květů slunečnice a 10 dílů alkoholu, necháme macerovat několik týdnů. Užíváme 3 x denně 20 – 40 kapek. Můžeme pak také pokračovat tak, že 4 díly tinktury z květů smícháme s 1 dílem eukalyptového oleje, pořádně protřepeme. Užíváme 3 x denně 20- 25 kapek. Působí proti skleróze. Podporuje vykašlávání.
Mazání na revma se připravuje z celého květu uříznutého v době, kdy začnou dozrávat semínka. Celý úbor nakrájíme na malé kousky a zalijeme 65%lékárenským lihem. Množství záleží na velikosti slunečnice, asi 0,5 litru. Přidáme hrst mýdlových vloček nebo nastrouhaného mýdla. Vše dobře promícháme. Necháme 10 dní na slunci. Pak zcedíme a mazání je hotové.

Publikováno