Dítě a internet

Rodiče v současné době hodně často vnímají se značnou nelibostí, že jejich děti tráví na internetu více času, než by bylo vhodné. Důvody jsou různé. Některé děti a to se týká především chlapců, tráví nekonečné hodiny hraním počítačových her. Jiné a to se týká pro změnu děvčat – tráví spoustu času komunikací přes sociální sítě.
technologie na monitoru
Na internetu jsou často závislé i malé děti, přičemž opravdu malé děti by na internetu vůbec neměli trávit čas nebo jen po velmi omezenou dobu a za doprovodu rodičů.
Existuje celá řada portálů, které se zabývají rizikem počítačových závislostí u dětí a mladistvých. Jsou určeny nejen rodičům, ale také pedagogům, speciálním pedagogům, dětským psychologům, asistentům pedagoga, lékařům.
 holčička u pc

Uvědomte si důležitá fakta

Vyhledat odborné rady a zjistit, kde je možné najít pomoc je jistě prospěšné a užitečné. Na straně druhé je třeba, aby si rodiče uvědomili některá nepříjemná fakta.
·                     Mít od dítěte na chvíli klid– Počítač, notebook, tablet a chytrý telefon představují způsob, jak dítě a to i velmi malé efektivně a nadlouho zabavit. Jednou za čas na malou chvíli je to jistě vcelku akceptovatelné, ale ruku na srdce, nezneužíváme toho jako rodiče, když se dítěte chceme na dost dlouhou dobu zbavit? A asi mu pak velmi obtížně budeme vysvětlovat, že to, co považuje za normu, co jsme mu samu jako normu nastavili, je vlastně špatně.
·                     Jsme pro dítě příklad– Dítě vychováváme vzorem, ať se nám to líbí nebo ne. Například dítě, které velmi odrazuje naše pořádkumilovnost, nakonec samo jako pořádkumilovné skončí a bude si zakládat na čistotě. Není to samozřejmost, ale velká pravděpodobnost zde je. Stejně tak dítě, které vidí rodiče trávit mnoho času na tabletu, notebooku nebo chytrém telefonu, to bude považovat za zcela přirozenou záležitost. Pokud chcete řešit problém, zda dítě není závislé na síti, položte si otázku, kolik času sami trávíte v síti. Neměli byste sami v tomto ohledu něco změnit?
 

Publikováno