Google dokument znovu oživí mýtus, že poměr prokliknutí ovlivňuje hodnocení.

Napříč opětovnému sdělení, že nepoužívají data kliknutí pro účely hodnocení vyhledávání, nedávno zveřejněný dokument opět spustil vlnu zmatku ohledně tohoto tématu.

Debata okolo toho, jestli Google používá data kliknut, CTR, pro samotné hodnocení opět povstala z mrtvých. Vůbec nezáleží, kolikrát již Google přímo všem sdělil, že tato data nepoužívají, další debata byla vyvolána v komunitě ohledně tohoto tématu. Jenom pár týdnů zpátky Google sdělil, že CTR jako signál pro hodnocení je naprosto smyšlený blábol, avšak Moz SEO Britney Muller ve čtvrtek odkázala na nový Google dokument, který dle ní tvrdí opak.

Dokument. V Google dokumentu je napsáno: „když kliknete na odkaz v Google vyhledávání, Google zváží vaše kliknutí, když následně hodnotí výsledky vyhledávání pro budoucí požadavky.“. To implikuje, že Google skutečně používá data kliknutí pro svá hodnocení. Muller to také zvýraznila na svém Twitteru.

Ale ne. Zde citujeme příspěvek na blogu z roku 2009, který se zabýval tím, jak vlastně Google využívá personalizace. Google může, když jste přihlášeni na svůj Google účet, trochu poupravit hodnocení ve výsledcích vyhledávání jenom pro vás, na základě vašich nedávných dat kliknutí. Google napsal: „Například, protože vždycky hledám nějaké recepty a často klikám na výsledky pro epicurious.com, Google může hodnotit epicurious.com výše ve výsledcích vyhledávání v budoucnu, kdy budu zase hledat nějaké ty recepty. V jiných případech, když se dívám na zprávy o sportovních týmech Cornell University, hledám „big red“. Protože velmi často klikám na www.cornellbigred.com, Google může ukázat tento výsledek jako první, namísto Big Red sodovkové společnosti nebo ostatních.“

Komentář. Google sdělil hned několikrát během minulé dekády, že nepoužívá CTR pro své hodnocení výsledků. Což znamená, že Google nepoužívá data kliknutí v jejich algoritmu hodnocení pro hodnocení jejich výsledků vyhledávání, mimo personalizované výsledky. Google to opět potvrdil před několika týdny, když Gary Illyes sdělil, že „doba setrvání na stránce, CTR, cokoliv, co se objevilo v nové FIshkinově teorii, všechno jsou to vymyšlené hovadiny. Vyhledávání je daleko jednodušší než si mnozí myslí.“

Před více než deseti lety, Matt Cutts z Google sdělil: „bounce rates by nebyly jenom jednoduše spamovatelné, ale také neskutečně otravné a hlučné.“

Pointa je taková, že Google již několikrát za sebou tento mýtus vyvrátil, jak v psaném projevu, na konferencích, že CTR není používáno pro hodnotící algoritmy.

A co ten nový dokument? Je to matoucí, Google opravdu napsal: „když kliknete na odkaz v Google vyhledávání, Google zváží váš klik, když bude hodnotit výsledky vyhledávání pro příště.“ Měli by to trochu objasnit, že je to určeno pro personalizované vyhledávání. Je nejasné, kdo to napsal, mohl to být někdo mimo vyhledávací tým Google či někdo, kdo pracuje na Google Cloud, kde jsou dokumenty nahrány.

Proč na tom záleží. Pravdou je, že nezáleží. Jenom to mate celou SEO komunitu a Google by měl zajistit, aby jejich zprávy ohledně CTR a signálů chování byly co možná nejjasnější. Spolu s tím pochybujeme, že by SEO skočili a okamžitě najali armády lidí, kteří by klikali na jejich výsledky vyhledávání v Google, aby se pokusili ovlivnit hodnocení stránky ve vyhledávání. Poslední internetový vyhledávač, který používal data kliknutí pro hodnocení, se nazýval DirectHit a ti už nejsou pěkně dlouho s námi.

Publikováno