Rostliny v ložnici

Pokud správně vybereme rostlinky, které s námi sdílejí naši ložnici, můžeme si dost vylepšit kvalitu spánku. Budeme se nám při odpočinku lépe dýchat, budeme svěžejší a zdravější. Které jsou podle odborníků ty nejvhodnější? Přinášíme pár tipů.
 
Aloe
Aloe vera je rostlina, kterou jako jednu z nejlepších, které čistí vzduch, považuje dokonce NASA. V domácnosti ze vzduchu odstraňuje znečištění a celou noc uvolňuje kyslík.
 pokojová rostlina v květináči
Břečťan
Tuto rostlinku by měli mít v ložnici všichni lidé, které trápí alergie nebo astma. Ulevuje při nateklých sliznicích dýchacích cest a při kýchání. Podle výzkumů provedených v USA dokáže více než devadesát procent znečištění vzduchu v místnosti odstranit za cca dvanáct hodin.
 
Zelenec
Další výborný „čistič“ vzduchu. Dokáže odbourávat například i formaldehyd (ze vzduchu v místnosti ho dostane až 90 procent). Moc hezky vypadá někde v prostoru, odkud spouští dolů trsy krásných listů, třeba na poličkách nebo v různě zavěšen.
 listy břečťanu
Tchýnin jazyk
Nemá zrovna moc hezké jméno, ale je to rostlina hezká a užitečná. Odstraňuje ze vzduchu toxiny jako formaldehyd, benzen nebo trichlorethylen. V noci též přijímá oxid uhličitý a uvolňuje kyslík. Může mít stanoviště i dál od okna, není náročný ani na světelné podmínky.
 
Benjamin
Jedná se o fíkovník drobnolistý. Tato rostlina má podobné vlastnosti, jako zelenec. Je ale náročnější, co se týká prostoru a světla, kterých potřebuje víc. Je tedy vhodný spíš do ložnic větších a světlejších.
 
Šplhavice zlatá
Patří mezi liány. V přírodě je to liána velkých rozměrů a je dřevnatá. V pokojových podmínkách se jedná o popínavou rostlinku s malými „srdcovými“ listy. Vytváří dlouhé výhony, které lze různě upravovat, roste rychle. Ze vzduchu odstraňuje například benzen, xylen a formaldehyd.
 
Lopatkovec
Jde o rostlinu nenáročnou a nenápadnou. Může být i v tmavších místech. Vzduch v místnosti čistí a také ho zvlhčuje. Krásně kvete, nemá ale výraznou vůni, která by rušila spánek.
 ficus benjamina
Jasmín
Jeho bílé květy voní, ovšem nerušivě a sladce. Pro jeho příjemnou sladkou vůni ho již od dávných dob lidé umisťovali do místností sloužících k relaxaci. Odborníci ho do ložnic doporučují pro jeho uklidňující účinky, pomůže nám ke kvalitnějšímu spánku

Publikováno