Zpátky k vodě bez chloru!

Nádech, výdech, ponoření do studené vody plaveckého bazénu na veřejném koupališti. Kdo by se nechtěl koupat v krásně průzračné a udržované vodě? A přece! Bazénová voda se neobejde bez notné dávky chemie, nejvíce pak chloru, na který je nejeden z nás silně alergický. Pokud máte vlastní bazén, obsah chloru bude podstatně menší, dá se mu však vyhnout úplně?

bruneta u bazénu
Bazén, čistý a bez chloru?
Možná, že patříte právě k těm několika mála jedincům, kteří se potýkají s alergií na chlor. Zarudlé oči, svědění, červené šmouhy na pokožce, tím vším se alergie projevuje. Neznamená to však, že byste se museli úplně vyhnout koupání. Pokud vlastníte zahradu s bazénem, čistá voda se dá zajistit i bez použití obecně užívaných látek. A to zejména pomocí kyslíkové či bromové chemie.

Běžná voda obsahuje stopové množství chloru, kterého se nemusíte bát. Hlídejte si hladinu kyslíku a pH pomocí speciálních testerů. Namísto chloru si můžete koupit prostředky na kyslíkové bázi, jejich cena je vyšší než u klasické chlorové chemie, ale pokud jste alergičtí, pak se jedná o nejdostupnější variantu. Kyslíková chemie se používá i na koupalištích, především pro údržbu dětských bazénků.

chodidla pod hladinou

Další alternativou, dnes již známější, je kyslíková bomba, která se zapojí místo pískové filtrace do oběhu. Vodu dezinfikuje a zároveň okysličuje, čímž ochraňuje čistotu vody před škodlivými látkami.

Brom se používá spíše u menších bazénků a whirpoolů. Dobře účinkuje v teplé vodě. Chlor může být bromem zcela nahrazen. Bromové briketky pořídíte za cenu o pár stovek vyšší než tablety chloru. Vždy dbejte na to , abyste koupili co nejkvalitnější přípravky.

Levnější variantou čištění vody se stalo používání soli. Tato metoda se používá v Austrálii. Slaná voda neumožňuje růst řas, sůl se rozkládá na ozon, kyslík a plynný chlor. Voda dezinfikovaná solí může děsit, ale věřte, že obsah soli je tak malý, že sotva zaznamenáte rozdíl, neměli byste překročit 0,5% salinity.


Publikováno