Tepelná čerpadla nabízí finančně výhodné řešení vytápění


Tepelná čerpadla v Plzni představují velmi výhodné řešení úspory financí na vytápění, což je v dnešní „divoké“ době docela zásadní měřítko úspěchu. Budou-li ještě stoupat ceny energií, může se totiž stát, že mnozí lidé budou ustupovat od klasických plynových kotlů a elektrických přímotopů a budou sázet na něco výhodnějšího.

tepelné čerpadlo na ulici před domem

Chcete-li ušetřit a zároveň se doma ohřát, měli byste vědět, že dva nejlevnější topné zdroje z hlediska provozních nákladů jsou palivové dřevo spalované v krbu a krbových kamnech, případně s tepelným výměníkem, anebo tepelné čerpadlo. Ani s jedním z nich byste neměli šlápnout vedle, ovšem jsou tu jistá omezení, která vám mohou vadit:

tepelné čerpadlo

Pořizovací náklady – krb s výměníkem vás vyjde o něco levněji, než tepelné čerpadlo přibližně shodného výkonu. Z hlediska pořizovací ceny je to tedy jasná volba. Musíte však do hry také započítat životnost celého systému a dobu návratnosti investice.

Pohodlí – o nějakém pohodlí nelze vůbec hovořit v souvislosti s krbem. Nevyhnete se přenášení paliva z místa na místo, při tom se také zašpiníte a zašpiníte i své okolí, dřevo musíte před každou zimní sezónou objednávat a někam uložit, a pokud vám jej přímo nenařežou a nenaštípají, tato práce půjde na váš vrub.

Nebezpečí požáru – topení dřevem vyžaduje velmi přísná bezpečnostní pravidla a stačí opravdu málo, abyste komplet vyhořeli. Musíte být neustále ve střehu a neopouštět pro jistotu objekt na delší vzdálenost, pokud v krbu dřevo hoří. Vyplatí se také mít doma práškový hasicí přístroj, abyste mohli operativně zasáhnout.

Sklad dřeva – palivové dřevo musíte uskladnit pod střechou, aby nebylo mokré, což obnáší výstavbu nějakého dřevníku, kůlny a podobně orientované stavby. Mít dřevo pro celou zimní sezónu vyžaduje poměrně velkou skladovací plochu, takže musíte počítat s tím, že u malé zahrady vám dřevníky ukrojí poměrně velký kus parcely.

Publikováno
V rubrikách Výrobky