I zasedli ke kulatému stolu

V jedné staré písničce se zpívá o tom, že kdo má židli, tak bydlí. To je pravda, ale bez stolu to také nejde. Jen asi některé asijské národy by s námi mohly nesouhlasit. Ale my nejsme zvyklí sedět na zemi, a tak si jídelní stůl určitě pořídíme.
prostřený stůl

o   První, na co asi budeme brát zřetel, je jeho design. Prostě se nám musí líbit a do interiéru se hodit.
o   Jestliže jsme založeni prakticky, tak hned druhou otázku, kterou budeme řešit, je snadná údržba – nechceme stůl po každém použití drhnout speciálními čisticími prostředky.
o   Trvanlivost– je hezké pořídit si nový nábytek, ale rozhodně to nechceme dělat každé dva roky.
o   Stabilita – vylitá káva do klína naší návštěvy asi nebude žádoucí.

Kulatý nebo hranatý?

Jídelní stůl je takovým pomyslným středobodem našeho domova. Proto je potřeba, abychom s ním byli jaksepatří spokojeni. Designéři právě na toto kritérium berou největší ohledy a podle toho své výrobky navrhují. Moderní jídelní stoly se vyznačují jednoduchými liniemi a hladkými povrchy. Materiál volí nadčasový. Většinou se jedná o masivní dřeviny, kov nebo čiré sklo. Nebojí se ani kombinovat všechny materiály mezi sebou. Jídelní stoly mohou mít rozmanité tvary.
§  Většinou se volí čtverec – pokud je byt menší, nebo bude méně strávníků.
§  Obdélník – hodí se nejen do většího prostoru, ale také tam, kde je vícečlenná rodina.
§  Zajímavé jsou i stoly, které mají oválný tvar.
starý pokoj

Mnoho lidí si myslí, že právě oválným stolem ušetří prostor. Je tomu právě naopak. Kulaté stoly jsou mnohem náročnější na místo, ve kterém stojí. U kulatého stolu, který má průměr devadesát pět centimetrů, mají pohodlné posezení pouze tři osoby. Proč tedy volit právě tento typ stolu? Stačí si vzpomenout na některé televizní pořady, ve kterých probíhají politické debaty. Nikdo není u stolu nadřazen a všichni jsou si rovni. Komunikace bývá uvolněnější.

Publikováno