Co byste měli vědět o FAST FASHION

Určitě všichni znáte velmi oblíbené a světově známé značky typu NIKE nebo ADIDAS. Věděli jste ale, že i ony se podílejí na rychlé módě? Dávají nám najevo, že neustále potřebujeme nové oblečení, abychom udržovali trendy a zároveň v nás probouzejí pocit potřeby nových módních kousků, když nám poskytnou obrovské slevy, aby se zbavili starých věcí a mohli začít prodávat nové. Je to ale dobře?
zip na džínách
 
Jaké jsou následky rychlé módy?
 
Obrovským problémem je zejména znečišťování. Při tomto způsobu výroby se totiž spotřebuje nehorázné množství vody a zároveň se vyrobí tuny odpadu za rok. Vážně chceme žít ve světě, kde na spotřebu obyčejného trička padne 2 500 litrů?
Zároveň vzniká velký přebytek všeho oblečení. Nabídka bývá vždy samozřejmě větší než poptávka a aby výrobci získali jistotu prodeje, mají pro nás připravené různé akční nabídky a triky, které používají zejména v kamenných obchodech.
Dalšími následky jsou neetické podmínky, pro lidi, kteří toto oblečení vyrábí a přítomnost toxických látek v barvách.
 
Je nějaké řešení?
 
Jelikož je většina oblečení z látek, které se špatně rozkládají a výroba nového oblečení ze starého je nákladná, spousta obchodů, které vybírají oblečení zpět, ho vyhodí na skládku nebo ho prodají dále. Při rozkladu se tak tento odpad uvolňuje do půdy, ovzduší,…
Měli bychom se tedy soustředit od koho vlastně nakupujeme a zjistit si, zda použité zboží výrobce opravdu recykluje a nikam ho nevyhodí. Částečným řešením může být také nákup v sekáčích nebo kupování méně oblečení a méně často. Ke svému oblečení bychom se měli umět chovat. A nakonec je také dobré si zjistit, kam putuje oblečení, které darujete na charitu.
 dámské oblečení za výlohou
Nesmíme zapomínat, že planetu Zemi máme jen jednu! Je třeba se o ni řádně starat a myslet na dopad, který na ni máme. Ačkoliv se to nezdá, i módní průmysl má své stinné stránky, o kterých bychom se měli dozvídat pravdu.

Publikováno
V rubrikách Móda