Topte chytře

Topení je tak trochu věda. V dnešní době máme spoustu možností jak si vytápění domácnosti zjednodušit, avšak někdy si to můžeme značně ztížit špatným výběrem. Nechte si poradit od odborníků.

1. Kotel na tuhá paliva

Kotle na tuhá paliva jsou stálicí, v dnešní době stále ještě převažují. Většinou se v dnešní době pořizují kotle na biomasu, protože uhlí není natolik dotačně podporováno. Získat dotace na výměnu kotle není složité, avšak v dnešní době je to podmíněno právě tím, že kotel nebude na uhlí. Kotle na tuhá paliva se dají různě kombinovat s kondenzačními nádobami, které zadrží horkou vodu a tím se stává topení efektivnějším, horká voda vydrží déle a není nutné tak dlouho či často topit. Pokud je zvolená adekvátní velikost nádoby, pak stačí topit klidně i ob den (krom dnů kdy mrzne). Další variantou topení tuhými palivy jsou krbové vložky přímo v domácnostech, v kombinaci s výměníkem. Tato varianta má nevýhodu v tom, že je z ní poměrně velký nepořádek přímo v obývacím pokoji.

termostat

2. Elektřina a plyn

Topení elektřinou a plynem je v současné době mírně na ústupu především kvůli stále se zvyšujícím cenám energií. Topení elektřinou či plynem se totiž pořádně prodražilo a spousta domácností se vrací k první variantě, která je pro ně finančně přijatelnější. Topení elektřinou má ale obří výhodu, především totiž topí podle termostatu konstantně, doma se nemění teplota, nemusíte čekat, než se dům vyhřeje. Jedná se o pohodlnou variantu topení.

dřevo

3. Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla jsou v současné době hodně oblíbenou variantou. Vychází levněji než klasické topení elektřinou či plynem, jedná se o způsob topení, který v podstatě nepotřebuje vaši přítomnost a je bez větších potíží. Ale pořizovací hodnota tepelného čerpadla je mnohem vyšší než u ostatních variant. Je potřeba s tím počítat při projektech nových domů.

Publikováno
V rubrikách Výrobky