Těchto pět lidí Vás v životě ovlivní nejvíce! Jak společnost ovlivňuje jedince?

Společnost působí na lidskou psychiku zásadním způsobem. Velice úspěšný motivační řečník Jim Rohn přišel s myšlenkou, ve které tvrdí následující: ,,Jsme nejvíce ovlivněni pěti lidmi, se kterými se vidíme nejčastěji.“ Aby společnost dobře fungovala, mají lidé snahu o přizpůsobení se přímo geneticky zakódovanou. Není proto divu, že na míře naší úspěšnosti závisí právě společnost, kterou se obklopujeme.

ženy, kamarádky

Pokud se snažíme zhubnout, mnohem lépe nám to půjde vedle manžela, který se živí jako fitness trenér, je aktivní, miluje sport a vůbec prosazuje zdravý životní styl. Daleko hůře se nám bude prosazovat změny jídelníčku naopak vedle manžela, který sám trpí nadváhou, sport nesnáší a odmítá se vzdát oblíbených uzenin. Samozřejmě s pomocí silné vůle můžete zhubnout i vedle muže číslo dva, budete ovšem na své cestě čelit mnohem větším překážkám a pravděpodobně se Vám nedostane ani stejné mentální podpory.

 

Úplně stejné vzorce můžeme potom vztáhnout na pracoviště a další elementy našeho života. Se kterými lidmi se vídáte nejčastěji? Napište si pět těch, kteří mají na Vaše chování největší vliv. Můžete zapřemýšlet nad tím, proč s nimi tolik času trávíte. Inspirují Vás něčím? Vypište si jejich schopnosti. Nejste uvězněni v nezdravém vztahu, který z Vás jen vysává energii a pomalu, ale jistě Vás brzdí? V takovém případě si zapište vzorce chování, kterými Vás oni jedinci brzdí.

ruce, love symbol

Máte pak v podstatě dvě konstruktivní volby. Můžete s danou osobou utlumit kontakt a na její místo „dosadit“ někoho, kdo pro Vás bude větší podporou. Řekněme, že někoho vídáte dvakrát týdně a řadí se tak mezi pět Vašich nejbližších – konkrétně je na pátém místě. Pokud místo toho začnete vídat inspirativnější osobu třikrát týdně, automaticky ji zařadíte na místo tohoto člověka. Z pětky tak vytvoříte šestku.

 

Ovšem nemusíte vytvářet náročné strategie. Lidské psychice totiž už stačí samotné uvědomění si toho, co nám někteří lidé dávají a v čem nás naopak brzdí. Podle toho můžete upravit své kroky a přehodnotit, co v životě skutečně chcete a jak velkou sílu dáte ostatním nad Vaším životem rozhodovat.