Jak co nejrychleji zbavit dítko plenek


Máte dítě ve věku kolem 1,5 – 2 let? Doposud se vám ještě nepodařilo zbavit dítko plenek a už se mílovými kroky blíží jeho nástup do předškolního zařízení, kde je nošení plenek nepřípustné. Pak je právě teď ideální doba na odplenkování. Ideální načasování je na jaro – léto, kdy nebudete mít tolik práce s případným převlékáním, praním a sušením prádla. A obzvláště v létě můžete nechávat dítko běhat nahaté nebo bez spodního prádla.

láhev a hračky

Jak tedy na to?

Důležité je správné načasování, v co nejméně stresujícím období, kdy máte dostatek času,, abyste se mohli co nejvíc soustředit na to, abyste naučili vaše dítko chodit na nočník nebo rovnou na velké wc s dětskou redukcí.

Naučte vaše dítko rychle se skamarádit s nočníkem .

A čím začít? Začněte třeba tím, že vezmete dítko do obchodu, ať si samo vybere takový nočník, který se mu líbí. Pak pro něj bude přechod z plínek o něco snazší. Zpočátku je důležité časté a pravidelné posazování na nočník.

MOTIVACE A ODMĚŇOVÁNÍ

Snad každý z nás touží po nějaké motivace, pochvale, nebo odměně, a to jak v soukromém životě, tak i v tom pracovním. A ne jinak je tomu i u dětí. Proto za každý úspěch dítko pochvalte. Můžete mu vytvořit třeba motivační kalendář a za každé vykonání potřeby dát samolepku usměvavého smajlíka a za každé počůrání zase naopak smutného smajlíka. I vy tím získáte přehled o tom, jak se vaše dítko zlepšuje, jak jste pokročili ve snaze o to, abyste ho zbavili plínek, případně jestli by nebylo vhodné tuto snahu ještě o nějaký čas odložit.
batole s plyšákem

A jak poznat, jestli ještě není příliš brzo?

V případě, že se už pár týdnu marně pokoušíte zbavit vaše dítko plenek a nevidíte žádný velký pokrok, možná je ještě příliš brzo. Pokud si ani po této době nezačne dítě říkat, že se mu chce čůrat nebo nejde samo vykonat potřebu, možná na to není ještě příliš zralé a nedokáže si to uvědomit. V takovém případě nezoufejte a zkrátka to zkuste na nějaký čas odložit a uvidíte, že to pak půjde lépe.


Publikováno